Sorozatok II.



Üdv, olvasó! 💫 
Itt vagyok az előző posztban ígért folytatással, a sorozatokat rangsoroló cikk második (talán érdekesebb) felével. A cikk tartalmazhat spoilereket. Az előző posztból kimaradt a figyelmeztetés, hogy rangsorunkban azokra a sorozatokra koncentráltunk, amelyek napjainkban is még új részekkel szórakoztatja a nézők ezreit. Szóval, aki számított például a Jóbarátokra vagy az Így jártam anyátokkalra, annak csalódást kell okoznunk, itt most nem fog róla olvasni, esetleg egy másik cikkben, ha lesz rá igény. Az első két helyezettről egy részletesebb kritikában fogok írni a következő posztban. 

5. The End of the F***king World


A kibaszott világ vége (tudom, hogy gyatra fordítás, remélem, ha egyszer kapunk szinkront kreatívak lesznek a készítők). A Netflix saját gyártású, fekete humorral telített sorozata talán a lista fekete báránya, mivel Magyarországon (sajnos) nem túl ismert sorozatról beszélünk. Főszereplőnk James egy 17 éves pszichopata, akinek életcélja, hogy megtalálja a tökéletes áldozatot első gyilkosságához, ekkor megismeri Alyssa-t aki sok jelzővel jellemezhető, de a normális nincs közte. Találkozásuk után főszereplőink szökésre szánják el magukat, majd elkövetnek egy gyilkosságot, aminek hatására a szökés meneküléssé alakul: ezzel a történettel nehéz közönség nélkül maradni és ezt a Netflix szépen ki is használta. A storyt 8 20-25 perces epizódban adagolják, hogy bárki képes legyen befogadni az egyébként páratlanul felépített és megvalósított jeleneteket. Az End of the Fucking World tökéletes egyensúlyt teremt a komikus és drámai pillanatok között, a színészek hozzák az elvártat, a szereplők jellemfejlődése pedig megkérdőjelezhetetlen. Lényegében, ha nevetésre, vérre és drámára vágysz egy kis romantikával megfűszerezve, ismerkedj meg James és Alyssa abszurd életével. Unalmas vasárnapokon egy nap alatt elfogyasztható sorozat.
Előzetes:

4. SKAM



A Skam az a fajta sorozat amelyiknek minden évadjáról külön kritikát kellene írni, mivel a különböző évadok más szereplők köré épülnek. A cikk elején említett kritériumnak csak félig-meddig tesz eleget a 4.helyre sorolt sorozat, ugyanis már véget ért, viszont különböző országokban újra forgatják és sajátos kis változtatásaikkal újra kiadják. Jelenleg az eredeti norvég nyelvű alap sorozat mellett létezik francia, olasz, német, spanyol és amerikai változat. 



Az első évad középpontjában a párkapcsolati nehézségek állnak, amiket Eva és Jonas reprezentálnak, általuk megismerjük a következő évadokban is jelen lévő központi karaktereket. Számomra ez volt a legkevésbé érdekes évad, mindössze annyi hasznát találtam, hogy volt időm megszokni a norvég nyelvet, ami ma már az egyik személyes kedvencem. Lényegében kapunk egy tipikus szerelmi történetet és egy pár talányt, amikre a választ csak a következő évadokban kapunk. 













A második évad szintén sablonokra épül, a főszereplő lány beleszeret a „rosszfiú”-nak titulált szereplőbe és egy évadon keresztül figyelhetjük a jellemfejlődéseket. Az indok amiért mégis sokkal jobb, mint az első az, hogy sokkal érdekesebb és jobban felépített szereplő köré lett építve a történet és hogy Josefine Pettersen brillírozott Noora szerepében. 








A harmadik évad olyan, amit nem vagy csak nagyon keveset láthattunk sorozatban. Egy évad meleg szereplő köré építve. Bátor döntés volt a sorozatkészítőktöl, még úgyis, hogy a skandináv ország egy elfogadóbb közösséggel bír. Isak még maga sem tudja, hogy mi vagy ki vonzza mikor megjelenik Even a semmiből és hirtelen tisztázódik benne, hogy valójában mire is vágyik. Nekem Even szerepe sokkal izgalmasabb volt, mint főhősünké ezért Isak számomra még úgyis, hogy főszereplő kicsit szürke volt mellette. A történet több annál, hogy két tizenéves fiút mutat, akik a szexualitásukat kérdőjelezik meg, ez teszi különlegessé. 










És a kedvenc évadom, a negyedik évad Sana életébe vezet minket, aki a sorozat muszlim, nagyszájú hősnője. Beleláthatunk milyen egy erősen iszlám vallást folytató család élete és mi van abban az esetben, ha túllépik a határokat, amiket a vallásuk szabott. Kissé csalódás, hogy lényegében itt is egy elcsépelt love story-t kapunk, de itt viszonylag könnyen emészthető.
Ne rémisszen meg a norvég nyelv, gyorsan megszokható és megéri!





Előzetes:



3. Black mirror


A modern élet ferde(fekete)tükre. A Black mirror szintén (sajnos) egy kevésbé ismert sorozat Magyarországon. Egy olyan sorozat, aminek részei lényegében külön filmekként is helytállnának. Különlegessége, hogy bár hasonló műfajban/témában íródott az összes rész teljesen elkülönülő történeteket mutat be, így akár teljesen random mód is lehet nézni a részeket. A Fekete Tükör az ember és a technológia kapcsolatára fókuszál, általában negatív jövőképet megfestve. Valójában ez sokszor lehet egy figyelmeztetés is. Minden történetnek megvan a saját tanulsága, így olyan érzést kelt, mintha egy drasztikus és drámai modern népmesét néznénk.
Többet nem tudnék úgy írni, hogy közben ne spoilerezzek le semmi fontosat, szóval:
Jó szórakozást a nyers társadalomkritikához!
Leírások:
1.évad
1.rész: National anthem
A királyi család népszerű tagját, Susannah hercegnőt (Lydia Wilson) elrabolják és csak akkor engedik szabadon, ha Callow miniszterelnök (Rory Kinnear) élő adásban szexuális aktust hajt végre egy disznóval.
2.rész: 15 Million Merits
Bingham (Daniel Kaluuya) élete a egy modern falanszterben folyik, ahol feladata a szobabiciklivel való áramtermelés, amiért mindenre beváltható pontokat kap. A szórakozást a virtuális valóság és a kereskedelmi tévék biztosítják. Mivel Bingham nem tudja mire elkölteni 15 millió pontos örökségét, egy lánynak (Jessica Brown Findlay) ajándékozza, hogy benevezhessen egy tehetségkutató műsorba.
3.rész: Entire History of You
Ebben a valóságban az emberek fejébe emlékchip ültethető, amely képes minden látott eseményt rögzíteni és visszajátszani. Liam (Toby Kebell) egy állásinterjú után feleségével (Jodie Whittaker) barátaikhoz megy vacsorázni. Felesége egyik régi ismerőse féltékennyé teszi, ezért az emlékchippel deríti ki az igazságot.
2.évad
1.rész:    Be Right Back
Martha (Hayley Atwell) párja Ash (Domhnall Gleeson) röviddel költözésük után életét veszti. Martha némi vonakodás után igénybe vesz egy szolgáltatást, ami Ash szociális médián való megnyilvánulásait felhasználva szimulálja őt.
2.rész:    White Bear
Victoria Skillane (Lenora Crichlow) elkínzottan ébred és nem emlékszik semmire életéből. A világ körülötte teljesen felbolydult: ismeretlenek fegyverrel üldözik őt, miközben az emberek többsége ezt érzéketlenül bámulja és mobiljával fényképezi.
3.rész:    The Waldo Moment
Jamie Salter (Daniel Rigby) egy szebb napokat látott komikus, akinek szatirikus szkeccse a politikailag inkorrekt animált kék medvéről, Waldóról egyre népszerűbb lesz. Amikor Waldo önálló sorozatot kap, a műsor producere (Jason Flemyng) nyomására Waldo jelölteti magát egy időközi választáson, ahol a munkáspárti Gwendolyn Harris (Chloe Pirrie) és a tory Liam Monroe (Tobias Menzies) az ellenfelei.
3.évad
1.rész:    Nosedive  
A közeljövő Amerikájában az emberek minden szociális megnyilvánuláskor egy 1-től 5-ig tartó skálán pontozzák egymást. Az elért átlagok meghatározó szerepet játszanak egy személy társadalmi státuszának alakulásában. Lacie (Bryce Dallas Howard) kihasználva, hogy népszerű gyermekkori barátnője (Alice Eve) felkérte esküvői tanújának, meg akarja szerezni az elitstátuszt biztosító 4,5 feletti átlagot.
2.rész:    Playtest
Cooper (Wyatt Russel) családi problémái elől világ körüli utazásba menekül. Anyja állandó telefonhívásai rossz érzéssel töltik el. Londonban elfogy a pénze, ezért elvállalja egy új 3D-s technológiát fejlesztő vállalat játéktesztelését.
3.rész:    Shut Up & Dance
A tinédzser Kennyt (Alex Lawther) egy ismeretlen hacker megzsarolja egy videófelvétellel, amin gépe előtt maszturbál. Hogy békén hagyja, különböző feladatokat kell végrehajtania, amelyek során összeakad a hasonló cipőben járó családapával, Hectorral (Jerome Flynn).
4.rész:    San Junipero
1987-ben a huszonéves Yorkie (Mackenzie Davis) a kaliforniai üdülőhelyen, San Juniperoban turistáskodik. A félénk lány megismerkedik az extrovertált Kellyvel (Gugu Mbatha-Raw) és egy egyéjszakás kalandba keverednek. Yorkie a következő hetekben azonban hiába keresi őt.
5.rész:    Men Against Fire
Stripe (Malachi Kirby) egy katonai szervezet tagja, amely az emberiség ellenségeinek tartott, elfajzott beteg személyeket vadászik le. Egy akció után a Stripe szemébe beépített számítógép rendellenesen kezd működni.
6.rész:    Hated in the Nation
Karin Parke rendőrnyomozó (Kelly Macdonald) új társával (Faye Marsay) egy közutálatnak örvendő újságíró meggyilkolása ügyében nyomoz.
4.évad
1.rész:    USS Callister
Robert Daly (Jesse Plemons) a Callister Inc. vezető fejlesztője, azonban nem érzi megbecsülve magát a munkahelyén. Szabadidejében a cég Infinity nevű sci-fi tematikájú online játékának egy általa módosított verziójával játszik, amelyben korlátlan hatalommal rendelkezik munkatársai tökéletes másolatai felett. Daly új kollégájának másolata (Cristin Milioti) azonban nem hajlandó elfogadni a helyzetét.
2.rész:    ArkAngel
Marie (Rosemarie DeWitt) egyedülálló anyaként neveli lányát, Sarát. Miután egy rövid időre elveszti a játszótéren, az aggódó Marie beültetteti az Arkangel chip-technológiát gyermekébe, amelynek segítségével képes távolról is felügyelni őt.
3.rész:    Crocodile 
Mia (Andrea Riseborough) és Rob (Andrew Gower) nem jelentik be a Rob által okozott halálos gázolást, helyette megszabadulnak a holttesttől. 15 évvel később Rob névtelenül tájékoztatni akarja az áldozat özvegyét, amitől a családját és karrierjét féltő Mia kétségbe esik.
4.rész:    Hang the DJ
Amy (Georgina Campwell) és Frank (Joe Cole) egy olyan intézményesített párkeresésben vesz részt, ahol a rendszer határozott időre párosít össze személyeket annak érdekében, hogy a kinyert adatokat felhasználva a résztvevők számára megtalálja a végleges partnert.
5.rész:    Metalhead
Egy poszt-apokaliptikus világban Bella (Maxine Peake) és két társa veszélyes beszerző küldetésre indul, ahol ki vannak téve a rendkívül hatékony robotkutya-gyilkológépek fenyegetésének.
6.rész:    Black Museum
Nish (Letitia Wright) betér az útmenti Black Museum-ba. Rolo Haynes (Douglas Hodge), a múzeum tulajdonosa végig vezeti a lányt a tárlaton, elmesélve a kiállított tárgyak történetét.

Köszönöm az olvasást!
Hagyj véleményt! 👽



Megjegyzések

  1. Kíváncsi vagyok az első 2-re :D Remélem az egyik Trónok Harca. :D

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése